Jeśli chcemy skorzystać z danego produktu finansowego takiego jak konto bankowe, lokata czy też kredyt gotówkowy to zawsze zastanawiamy się nad tym jaki bank wybrać. Gra jest warta świeczki, ponieważ chodzi tu o nasze pieniądze. A wybierając na przykład odpowiedni kredyt gotówkowy jesteśmy w stanie zaoszczędzić na prawdę sporo pieniędzy. To samo tyczy się kont osobistych czy lokat. Różnice w ofertach rożnych banków są tak duże, że zupełnie nie opłaca się korzystać z pierwszej lepszej oferty. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie jaki bank wybrać, odnosząc się do aktualnie oferowanych produktów finansowych na rynku.

Jaki bank wybrać – Konto osobiste

Jaki bank wybrać - Konto osobiste

Jeśli chcemy założyć konto osobiste do codziennego użytku powinniśmy szukać takiego banku, w którego ofercie prowadzenie takiego konta jest darmowe. Niegdyś był to standard, ostatnio jednak banki postanowiły zarabiać nieco więcej na swoich klientach. Nie chodzi tylko o opłaty związane z prowadzeniem konta. Często też musimy płacić kilka złotych miesięcznie za używanie karty debetowej. Jeśli zsumujemy te drobne opłaty to w skali roku może nam z tego wyjść całkiem pokaźna suma. Lepiej przeznaczyć ją na inne cele niż finansowanie banku. Bank i tak zarabia na tym, ze swoje środki finansowe trzymamy na koncie. Mogą je pożyczać innym klientom na wysoki procent.

Najlepsza oferta kredytowa

A jaki bank wybrać jeśli chodzi o korzystną ofertę kredytową? W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić co ma do zaoferowania bank, w którym mamy od kilku lat konto osobiste. Całkiem możliwe, że będzie on w stanie zaoferować nam korzystne warunki dla stałych klientów. W innym przypadku warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych dostępnych w internecie, ponieważ mnogość różnych ofert może nas nieco zaskoczyć. Porównując oferty kredytowe zwróćmy przede wszystkim uwagę na wartość RRSO. Jest to najbardziej obiektywna wartość służąca do porównywania ofert kredytowych w bankach. Z reklam możemy się dowiedzieć o różnych promocjach polegających na obniżenie prowizji za udzielenie kredytu do 0% lub całkowitą rezygnację z oprocentowania. Banki jednak na czymś muszą zarabiać, dlatego dokładnie czytajmy umowy i sprawdzajmy wartość RRSO dla wszystkich kredytów.

Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowyW przypadku kredytów mieszkaniowych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Wybierając odpowiedni bank musimy się kilka razy zastanowić. Jeśli chodzi o kredyt gotówkowy, który spłacimy w ciągu kilku lat możemy być nieco mniej ostrożni. Kredyt mieszkaniowy będziemy spłacać najczęściej przez 30 lat. A więc przez większość swojego dorosłego życia. Jest to decyzja, która zdeterminuje nasze życie. Dlatego dobrze jest poradzić się doradcy kredytowego i negocjować z bankami warunki kredytu. Najważniejsze jest oczywiście RRSO danego kredytu ale musimy również brać uwagę inne warunki kredytowania takie jak wysokość wkładu własnego, warunki przekazania środków, punkty zawarte w umowie przedwstępnej itd.

Lokaty

Jeśli chodzi o lokaty to porównując oferty banków sprawdzamy głównie oprocentowanie. Następnie powinniśmy bezwzględnie sprawdzić tabele prowizji i opłat. Może się bowiem okazać, że różnego rodzaju opłaty za uruchomienie lokaty, wypłatę środków w trakcie trwania lub po zakończeniu okresu lokaty są na tyle duże, że wraz z tzw. podatkiem Belki „zjedzą” nam cały przewidywany zysk z lokaty. Stanie się ona wtedy zupełnie nieopłacalna.

Usługi maklerskie

Dzięki bankom mamy również dostęp do usług maklerskich. Większość dużych graczy na rynku bankowym oferuje już takie usługi. Wybierając ofertę najlepszą dla siebie zwróćmy uwagę przede wszystkim na koszty prowadzenia rachunku oraz prowizje pobierane za każdą operację. W dalszej kolejności zwróćmy również uwagę na intuicyjność panelu oraz opinie o danym banku w internecie.

Pozostałe usługi bankowe

W banku możemy zamówić również szereg różnych usług nie związanych z kredytem, lokatą czy kontem osobistym. Są to głównie ubezpieczenia. Możemy ubezpieczyć dom, samochód, mieszkanie czy swoje życie. Banki współpracują z firmami ubezpieczeniowymi lub sprzedają te usługi pod własną marką. Jeśli chcemy wybierać bank pod kątem właśnie tych usług to musimy porównać w internecie różne oferty i sami podjąć właściwą decyzję.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając bank?

Wybierając odpowiedni bank zwróćmy również uwagę na jakość kontaktu z konsultantami. Zdarzają się przecież różne sytuacje, w których niezbędny jest szybki i bezproblemowy kontakt w celu rozwiązana problemu. Odpowiedni kontakt czy to za pomocą telefonu, czy też internetu jest wtedy niezastąpiony. Wybierajmy również takie banki, które nie słyną z nachalnych reklam telefonicznych. POtrafiuą one bowiem skutecznie uprzykrzyć życie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here