Stres – to słowo zdecydowanie znane większości z nas. Jak donoszą badania naukowe – niemal 98% populacji miało przynajmniej raz do czynienia z tym stanem. Nic w tym dziwnego – w XXI wieku życie człowieka przebiega dość intensywnie, na wielu osobach ciąży ogromna presja, dotycząca oczekiwań lub potrzeb. Wszystko to powoduje nadmiar obowiązków, działań, nieporozumień, niepokojów, a to z kolei generuje różnego rodzaju kłopoty. Mogą być one związane z pracą zawodową, rodziną, związkiem, kwestiami materialnymi. Wśród czynników, które najczęściej sprawiają, że człowiek odczuwa stres, wymieniany jest zgon bliskich, rozwód, przeprowadzka, utrata pracy, zmiana stanowiska, zaciągnięcie kredytu, kłótnia. Co ważne, powodem bywają również sytuacje uznawane obiektywnie za zdecydowanie pozytywne, jak ślub, spotkanie rodzinne czy wyjazd na wakacje. Bez względu na przyczynę, warto wiedzieć, jak walczyć ze stresem, ponieważ jego symptomy często utrudniają zwykłe, codzienne życie.

Czym jest stres?

Czym jest stres?Stres to nic innego, jak zespół objawów, które człowiek odczuwa w trudnej dla niego sytuacji, wynikającej z relacji lub często dysproporcji pomiędzy tym, co jest w stanie zrobić, a tym, jakie są wobec niego oczekiwania. O ile stres nie jest wysoki, może mieć pozytywne, motywujące działanie. Problem polega jednak na tym, że w większości przypadków jego poziom jest zdecydowanie zbyt duży przy jednoczesnym długim czasie trwania, przez co sprawia, że zamiast zachęcać do aktywności – paraliżuje i uniemożliwia wiele rzeczy.

Całość wywołuje zatem sporą ilość negatywnych zmian, takich jak permanentna nerwowość, napięcie, podwyższone ciśnienie, migreny, wrzody, przyspieszone tętno, brak tchu, drżenie mięśni, a niekiedy również objawy żołądkowe i dermatologiczne. Człowiek może odczuwać silne obniżenie nastroju lub częste jego wahania, a na dodatek mieć problemy ze snem, popędem seksualnym oraz cierpieć na utratę włosów i gwałtowny spadek lub przyrost masy ciała. U każdej osoby stres może dawać inne sygnały i objawiać się w inny sposób, a poszczególne symptomy miewają różne natężenie.

Jak walczyć ze stresem?

Ponieważ taki stan znacząco oddziałuje na funkcjonowanie człowieka na co dzień, jego pracę, organizację w życiu zawodowym i prywatnym, efektywność działań i ogólne samopoczucie, wskazane jest, aby zapoznać się z podstawowymi sposobami na to, jak walczyć ze stresem. Nie istnieje oczywiście jedna sprawdzona metoda, która sprawdzi się tak samo dobrze u wszystkich. Każdy człowiek powinien zatem przetestować przynajmniej kilka z nich i dobrać te, które odnoszą najlepsze efekty w przypadku jego osoby.

Najważniejsza kwestia to próba dotarcia do źródła stresu i przeanalizowanie czynnika, który go wywołuje. Jeżeli stan ten związany jest z konkretnym problemem, należy oczywiście robić wszystko, by jak najszybciej rozwiązać go. Bardzo istotną sprawą jest szukanie wsparcia wśród otoczenia. Bliscy członkowie rodziny, przyjaciele czy znajomi mogą mieć ogromny wpływ na zminimalizowanie stresu. Wielu osobom pomaga zwykła rozmowa, uzyskanie porady czy po prostu możliwość bycia wysłuchanym i wyrzucenia z siebie negatywnych emocji.

Nie należy zatem dusić w sobie kłopotów. Warto także pomyśleć w cięższych sytuacjach o wizycie u specjalisty – rozmowa z psychologiem bywa bardzo pomocna, pozwala na zrozumienie własnego problemu i uzyskanie informacji, jak walczyć ze stresem.

Zmiana myślenia to podstawa!

Zmiana myślenia to podstawa!Oczywiście kwestią niezbędną jest zmiana myślenia i postawy na bardziej zdystansowaną, pozytywną, spokojniejszą. Niezwykle pomaga w tym znalezienie czasu w codziennym życiu na relaks. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście wyjazd na urlop, pomagający oderwać się od problemów, wypocząć, zebrać siły. Nie każdy ma jednak taką możliwość – wówczas warto postawić na spacery po lesie czy łące, pozwalające na częstsze przebywanie w spokojnej aurze na łonie natury.

Wielu osobom pomagają techniki relaksacyjne, słuchanie odpowiedniej muzyki, medytowanie, joga, masaże i kąpiele. Trzeba oczywiście pamiętać również o wprowadzeniu zmian do codziennego stylu życia. Przede wszystkim warto postawić na sport, który, jak wiadomo, znacząco wpływa na kondycję i samopoczucie. Uprawianie dowolnej dyscypliny – może to być bieganie, nordic walking, pływanie, jazda na rowerze czy rolkach, taniec – powoduje wzrost we krwi poziomu endorfin, czyli hormonu szczęścia. Spada za to wówczas kortyzol, czyli hormon stresu.

Większa aktywność ruchowa będzie miała również przełożenie na lepszy sen, który jest podstawowym sposobem na to, jak walczyć ze stresem. Człowiek, który śpi minimum 7 godzin w ciągu doby jest zdecydowanie spokojniejszy i lepiej się czuje. Nie można zapomnieć także o zmianach w diecie. Zbilansowane menu, które zawiera odpowiednie produkty, może skutecznie obniżyć stres. Warto zatem jeść jak najwięcej owoców i warzyw, świetnie sprawdzą się również bakalie, zaś do picia stosować głównie wodę, świeże soki i herbatę, szczególnie zieloną. Wyeliminować natomiast trzeba wszelką przetworzoną żywność, gazowane napoje, tzw. energetyki, a także alkohol i duże ilości kawy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here