Szachy to jedna z najpopularniejszych gier planszowych na świecie znana od wielu wieków. Obecnie jest uznawana za dyscyplinę sportową. Gra w nią mnóstwo ludzi i uznawana jest za grę dla ludzi ponadprzeciętnie inteligentnych. Zasady gry są dosyć proste i każdy może je szybko opanować. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku konkretnych strategii gry. Tutaj niezbędne jest już zaawansowane i strategiczne myślenie. Na początku jednak trzeba się dowiedzieć jak grać w szachy, jakie są rodzaje figur i jak mogą się one przemieszczać po planszy. Poznanie zasad jest wstępem do ciekawych pojedynków szachowych. Tym bardziej że zbliża się jesień i będziemy mieli mnóstwo czasy na tego typu rozrywki.

Historia szachów

Historia szachówPowszechnie uważa się, że prawdziwą kolebką szachów są Indie. Choć historia ich popularyzacji jest nieco bardziej skomplikowana. Szachy trafiły z Indii do Persji jako dar od indyjskiego radży. Zostały tam nieco zmodyfikowane. Jeszcze większe modyfikacje poczyniono, gdy Persja została opanowana przez Arabów. Tak zmieniona gra przywędrowała do Europy gdzie dokonano kolejnych modyfikacji. W takiej formie szachy były już bardzo zbliżone to współczesnej wersji. Po początkowej modzie na szachy potem o nich nieco zapomniano. Ich odrodzenie przypada na przełom XVI i XVII wieku, gdzie na południu Europy ponownie stały się bardzo popularną grą. Ludzie zaczęli masowo się interesować taką rozrywką. Popularne stały się pojedynki najwybitniejszych szachistów a tajników gry zaczęto uczyć wszystkich chętnych. Na popularności zaczęły także zyskiwać różnego rodzaju turnieje szachowe, choć na pierwszy na prawdę wielki międzynarodowy turniej musieliśmy czekać aż do 1851 r. Na początku XX wieku powołano do życia Międzynarodową Federację Szachową. Dokładny dzień jej powołania, czyli 20 lipca, uważany jest za Międzynarodowy Dzień Szachów.

Najwybitniejsi szachiści

Obecnie ranking szachistów ustalany jest przy pomocy tzw. systemu Elo wynalezionego przez amerykańskiego naukowca o tym samym nazwisku. Dzięki porównywaniu partii rozgrywanych pomiędzy szachistami można ustalić współczynnik Elo, który odzwierciedla możliwości danego szachisty. Najwyższy możliwy wynik uzyskał jak do tej pory Norweg Magnus Carlsen i było to 2882 punkty. Na drugim miejscu jest znany Rosjanin Garri Kasparow, a na trzecim Włoch Fabiano Caruana. Warto zauważyć, że w pierwszej dwudziestce szachistów pod względem punktacji Elo, znajduje się aż sześciu Rosjan. Stanowią oni prawdziwą światową elitę, jeśli chodzi o szachy. W rankingu kobiet prowadzi Judit Polgar z Węgier, na drugim miejscu znajduje się Chinka Hou Yifan a na trzecim Indyjka Humpy Koneru. W pierwszej dwudziestce jest miejsce dla pięciu Rosjanek. W obu rankingach naszych rodaków możemy się doszukiwać dopiero w okolicach czterdziestego miejsca i są to Radosław Wojtaszek oraz Monika Soćko.

Zasady gry – Jak grać w szachy

Zasady gry w szachy tylko z pozoru wydają się trudne. Tak na prawdę wystarczy szybka lekcja teorii i rozegranie choćby jednej partii aby nauczyć się jak grać w szachy. Jest to rozgrywka pomiędzy dwoma osobami rozgrywana na planszy zwaną szachownicą. Każdy gracz posiada łącznie 16 bierek (6 pionów i 6 figur). Każda figura porusza się inaczej po szachownicy. Figury to dwie wieże, dwa gońce, dwa skoczki, król i hetman. I tak król może poruszać się o jedno pole w dowolnym kierunku. Hetman podobnie, jednak nie o jedno lecz o dowolną ilość pól. Wieża porusza się o dowolną ilość pól w pionie i poziomie. Gońcem możemy poruszać o dowolną ilość pól po skosie. Nieco bardziej skomplikowanie wygląda sytuacja ze skoczkiem. Możliwość jego ruchu najprościej jest opisać jako ruch w kształcie litery „L”. Pionem możemy się poruszać o jedno pole do przodu, chyba że jest to pierwszy ruch danego piona. Wtedy możemy przesunąć się o dwa pola do przodu.

Ile kosztują szachy?

Ile kosztują szachy?Ceny zestawów do gry w szachy są dość zróżnicowane. Najtańsze możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. Wszystko tak na prawdę zależy od tego z jakiego materiału są wykonane i jakiej są wielkości. Najtańsze są miniaturowe plastikowe szachy. Jednak komfort grania takimi zestawami pozostawia wiele do życzenia. Znacznie lepsze są szachy drewniane. Najlepiej jeśli są odpowiednio wymodelowane oraz pomalowane. Ceny ekskluzywnych zestawów szachowych mogą sięgnąć nawet ceny kilku tysięcy złotych co jest już dosyć sporą kwotą.

Szachy na komputerze

Oczywiście aby zagrać w szachy nie musimy kupować od razu zestawu szachowego. Bez problemu możemy zagrać na komputerze. Zarówno z żywym przeciwnikiem jak i z komputerem. Choć w tym drugim przypadku zalecamy raczej wybranie łatwiejszy trybu, jeśli jest taka możliwość. Po chwili poszukiwań bez problemu znajdziemy mnóstwo stron internetowych z grą szachy online.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here