W większości domów istnieje potrzeba przechowywania przez dłuższy czas produktów żywnościowych – ziemniaków, warzyw, owoców, przetworów. W tym celu niezbędna jest piwnica. Trzeba ją tylko odpowiednio przygotować i zagospodarować.
Przede wszystkim piwnica powinna być czysta, chłodna, przewietrzona, zabezpieczona przed gryzoniami i robactwem. Pomieszczenie powinno być suche i ciemne, ale zapatrzone w światło elektryczne. Przetwory w słoikach są wrażliwe na światło słoneczne – mogą wtedy szybko stracić swą wartość odżywczą oraz barwę.
Przetwory z cukrem mogą być przechowywane w wyższych temperaturach, natomiast kiszonki, marynaty, przetwory pasteryzowane w chłodniejszych miejscach. Niższa temperatura spowalnia niekorzystne procesy i zmiany, na które mogą być narażone przetwory.
Do przechowywania przetworów należy wybrać meble przewiewne. Najlepiej nadają się do tego metalowe regały do piwnicy. Jeżeli wybierzemy zamykane szafki, powinny być one idealnie czyste, często wietrzone i nie powinno się przechowywać w nich innych rzeczy poza przetworami. Przetwory należy posegregować i ustawić na półkach rodzajami. Najlepiej opisać każdy słoik i zaznaczyć również datę wykonania przetworu.
Jak długo można przechowywać przetwory?
Co 2-3 tygodnie warto przejrzeć nasze przetwory i sprawdzić, czy coś się nie psuje. Zdarza się, że przetwory są przechowywane przez niektóre osoby przez kilkanaście lat i nie wykazują żadnych śladów zepsucia. Wprawdzie dobrze przeprowadzony proces pasteryzacji, dodatek cukru, soli, octu przedłuża trwałość przetworów, ale należy pamiętać, że nie można trzymać domowych wyrobów w nieskończoność.
Zbyt długie przechowywanie przetworów sprawia, że tracą one na wartościach odżywczych, walorach smakowych i wyglądzie. Nawet jeśli na przetworach nie widać żadnych oznak psucia, warzywa i owoce zamknięte w słoikach na długi czas nie będą już wartościowe. Najlepiej wszystkie domowe przetwory (soki, kompoty, dżemy, konfitury, kiszonki) zużyć w ciągu roku. Starajmy się przygotować tyle przetworów, by spożyć je do kolejnego lata, wtedy ponownie będziemy robić przetwory i unikniemy niepotrzebnego nagromadzenia domowych wyrobów.
Jeżeli po otwarciu jakiegokolwiek przetworu zauważymy pleśń lub wyczujemy dziwny smak czy zapach, nie ryzykujmy i nie spożywajmy tego wyrobu. Nawet po usunięciu warstwy pleśni produkt nie nadaje się do spożycia, gdyż toksyczne substancje mogły dostać się już do środka.