Ciąża to na pewno dla wielu kobiet bardzo ważny i szczególny czas. Sporo pań uważa nawet, że to najistotniejszy i najpiękniejszy okres w ich życiu, nawet pomimo rozmaitych dolegliwości związanych z tym etapem, jak choćby mdłości, brak sił czy wahania nastrojów. Oczywiście najbardziej charakterystycznym symptomem stanu błogosławionego jest zwiększanie rozmiaru brzucha. Dziecko rozwija się z każdym kolejnym tygodniem. Więc również kobieta zmienia swoje gabaryty. Często jednak zdarza się i tak, że przyszła mama niecierpliwi się, ponieważ wciąż nie jest zauważalny u niej brzuszek, którym z pewnością chciałaby się już chwalić. Nie ma tu niestety żadnej reguły. To, jak rośnie brzuch w ciąży, nie podlega ścisłym zasadom i jest zależne od całej masy rozmaitych czynników.
Jak rośnie brzuch w ciąży?
Głównym z nich jest waga ciała kobiety sprzed okresu, gdy nosiła pod sercem dziecko, a także wygląd jej sylwetki. Pacjentki, które wcześniej były szczupłe i smukłe, zwykle wcześniej mogą zaobserwować zaokrąglony brzuch. U pań, które ważyły więcej – sprawa jest utrudniona. To, jak rośnie brzuch w ciąży zazwyczaj znacznie łatwiej można zobaczyć również u tych przyszłych mam, które są wysportowane i mają niższy wzrost (chodzi tu o stosunkowo krótki tułów). A także u tych, które wcześniej nigdy jeszcze nie były w ciąży (ma to związek z mięśniami i ich rozciąganiem). Co oczywiste – brzuch jest większy w przypadku, gdy mamy do czynienia z ciążą mnogą. Nie wymaga to specjalnego tłumaczenia. Jeśli liczba płodów wynosi więcej niż jeden, wówczas proporcjonalnie szybciej i bardziej rosnąć będzie również brzuch matki.
Brzuch w czasie ciąży
Wiele pań zastanawia się także, jak rośnie brzuch w ciąży w poszczególnych jej etapach. Z pewnością pierwszy trymestr nie daje żadnej odpowiedzi, ponieważ pod tym względem zwykle niewiele się jeszcze zmienia. Zdecydowana większość kobiet w pierwszych dwóch czy trzech miesiącach wciąż ma brzuch bez zmian, choć mogą pojawiać się już wstępne odczucia niewielkiego przybrania masy ciała. Nie należy się zatem przejmować, ponieważ jest to zupełnie normalne zjawisko. Dziecko na tym etapie ma zaledwie kilka lub kilkanaście milimetrów, dlatego trudno, by jego wielkość wpływała na rozmiar matki. Zatem w pierwszym trymestrze nie da się zauważyć ciąży „gołym okiem”. Osoby z otoczenia będą o niej na tym etapie wiedziały tylko wtedy, gdy zostaną poinformowane. Ciężko liczyć na to, że ktoś, kto nie zna ciężarnej, sam z siebie ustąpi jej miejsca w autobusie czy przepuści w sklepowej kolejce. Ponieważ najzwyczajniej w świecie nikt nie ma świadomości, że obok stoi przyszła mama. Warto jednak, by kobieta, która gorzej poczuje się (co przecież w 1. trymestrze zdarza się wyjątkowo często), nie czekała, aż ktokolwiek domyśli się, że jest w ciąży i nie bała się poprosić o pomoc czy wolne miejsce.
Jak wygląda brzuch w czasie ciąży?
Aby zobaczyć, jak rośnie brzuch w ciąży, trzeba zatem trochę poczekać. Końcówka pierwszego i początek drugiego trymestru to czas, gdy wiele kobiet zaczyna już zakładać odzież w większych rozmiarach. Chodzi tu głównie o spodnie czy spódnice, które coraz trudniej jest dopiąć w pasie. Około 3-4 miesiąca przyszłe mamy mogą już zaobserwować zaokrąglenie brzucha, choć oczywiście nie wszystkie, ponieważ zależne jest to od kilku czynników, o których wspominaliśmy wcześniej. Zazwyczaj w piątym miesiącu ciąża jest już widoczna, ponieważ dochodzi do rozszerzenia w obrębie macicy. Momentem, w którym gabaryty ciężarnej zwiększają się najintensywniej, jest z całą pewnością 20-30 tydzień ciąży. Dziecko, które początkowo ma ok. 20 cm i niewiele ponad pół kilograma wagi, zaczyna podwajać i potrajać swoje rozmiary. Oczywiście nie ma tu żadnych ścisłych parametrów odnośnie tego, jak rośnie brzuch w ciąży i jak powinien się on prezentować – u jednych pań jest on większy, u innych mniejszy. Czasem wygląda jak spiczasta piłka, a czasem – jak zaokrąglenie.
Brzuch na końcowym etapie ciąży
Bez wątpienia w trzecim trymestrze trudno już nie zauważyć ciąży, choć oczywiście zdarzają się takie przypadki, gdy kobieta przez 9 miesięcy była w stanie ukryć swój stan, zwłaszcza pod obszernymi koszulami czy bluzami. Najczęściej jednak brzuch jest już wtedy duży. Jeśli w poprzednich tygodniach powiększał się raczej w górnej części, to po 33-35. tygodniu ciąży zaczyna się obniżać. Wynika to z faktu, że dziecko rozpoczyna etap, w którym przygotowuje się już powoli do opuszczenia macicy. Z tego powodu ustawia się głową skierowaną w dół, czyli do kanału rodnego, przez który ma za kilka tygodni wyjść na świat. Pod koniec trzeciego trymestru obwód brzucha u jednej pacjentki może wynosić 70 cm, u innej natomiast nawet 110 cm. Nie ma to wpływu na wielkość dziecka, podobnie jak waga przyszłej mamy. Bardzo często te kobiety, które w ciąży nabrały masy ciała, rodzą mniejsze dzieci niż te, które niewiele w tym okresie przytyły. To, jak rośnie brzuch w ciąży jest więc kwestią bardzo indywidualną. Nie warto zatem zamartwiać się jego wyglądem, rozmiarem czy kształtem, ponieważ każda kobieta jest inna, inaczej zbudowana, ma inny zestaw cech oraz inne predyspozycje i geny.