Każdy, kto posiada kota, powinien posiadać też kuwetę. A najlepiej dwie, co zapewni mruczkowi stały dostęp do toalety, nawet wówczas, gdy któraś z nich będzie już brudna albo chwilo zostanie poza jego zasięgiem. Jak jednak wybrać kuwety, aby były najbardziej odpowiednie?
Na początek liczba kuwet
Liczba kuwet zawsze powinna być równa liczbie kotów mieszkających pod jednym dachem + 1. W ten sposób możemy mieć pewność, że zawsze będzie gdzieś ta zapasowa, do której kot w razie czego pójdzie, a jego odchody i mocz nie zostaną nigdzie na podłodze lub w innym nieprzewidzianym miejscu.
Kuweta o odpowiedniej wielkości
Teraz pora na wybór konkretnego modelu kuwety dla twojego kota. Zacznij od zastanowienia się, ile miejsca będzie potrzebował, aby obracać się w kuwecie? Sporo? To kot dużej rasy czy małej?
W zależności od odpowiedzi na te pytania, powinieneś wybrać właściwy rozmiar kuwety. Dla kotów ras małych, takich jak europejski kot domowy, popularnie zwany dachowcem, rozmiar kuwety może być standardowy. Jednak jeśli jesteś właścicielem kota rasy dużej, na przykład sporego persa, lepiej wybierz od razu większą toaletę. Unikniesz dzięki temu przykrych niespodzianek i zapewnisz swojemu pupilowi większą wygodę.
Klasyczna czy narożna?
Kuweta powinna być dopasowana przede wszystkim do potrzeb kota, ale musi też dobrze mieścić się w twoim domu. Zastanów się więc, gdzie zamierzasz ją umieścić? Planowałeś już może rozlokowanie rzeczy w jej okolicy?
W zależności od tego, ile masz miejsca, możesz wybrać kuwetę klasyczną albo trójkątną. Druga z nim może być świetnym rozwiązaniem dwojakiego rodzaju: po pierwsze idealnie dopasuje się do rogu i zajmie mało miejsca, a po drugie za sprawą nietypowego kształtu jest całkiem spora i większość kotów będzie z niej korzystać bez problemu.
Otwarta lub zamknięta
kupując kuwetę dla kota, możesz wybrać spośród modeli otwartych i zamkniętych. Otwarte są przede wszystkim sporym ułatwieniem dla zwierząt, które mają problemy na przykład ze stawami lub z innych powodów nie mogą swobodnie się poruszać. Niestety, przy otwartej kuwecie łatwo o rozsypany na wszystkie strony żwirek albo niezbyt przyjemny zapach, który rozchodzi się dookoła.
Zamykana kuweta zapewnia eliminację tych wszystkich problemów. Dzięki zamknięciu kot nie może z niej rozsypać żwirku, a zapach jest bardziej zatrzymany w jednym miejscu. Niestety również ta kuweta posiada minusy. Wiele kotów nie przepada za korzystaniem z zamkniętej, obudowanej toalety, a samo przechodzenie przez drzwiczki jest dla nich straszne. Czasami samo ich wyjęcie usuwa problem, w innym przypadku lepiej sięgnąć po klasyczną, otwartą wersję.
A ty którą wybierzesz? Kilka modeli znajdziesz na stronie https://www.aquaelzoo.pl/1011-kuwety-dla-kota.