Wśród najchętniej stosowanych płytek łazienkowych znajdują się produkty wykonane z ceramiki. Jest to idealny materiał wykończeniowy do stosowania w łazience. Rozbudowana kolorystyka płytek ceramicznych oraz niezwykle atrakcyjne wzornictwo czynią je prawdziwą ozdobą w każdej łazience. Poniżej przyglądamy się płytkom z bliska oraz wskazujemy na najważniejsze zasady ich doboru. Warto pamiętać o tak podstawowych sprawach jak wytrzymałość, nasiąkliwość oraz klasa ścieralności.
Kwestie estetyczne przede wszystkim
Wygląd płytek to podstawowe kryterium ich doboru. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ich dopasowanie do otoczenia, w którym się znajdą. Istotna jest nie tylko kolorystyka, ale również wzornictwo, pokrywające płytki desenie, smugi lub inne motywy estetyczne. Kafelki do łazienki mogą prezentować odmienne kształty, rozmiary i fakturę. W rezultacie – odpowiednio dobrane płytki ceramiczne mogą oddziaływać na aranżację całego pomieszczenia – powiększając lub redukując optycznie jego wielkość.
Masz także możliwość wyboru płytek o zróżnicowanej kolorystyce, składających się na spójną całość. Mogą być to płytki prezentujący kontrastowe zestawienia barw lub harmonizujące z sobą tonacje. Ponadto znajdziesz zestawy monochromatyczne poprzecinane podłużnymi płytkami o jaskrawej kolorystyce. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym lub awangardowym.
Użyteczne płytki ceramiczne w łazience – czyli jakie?
Ponieważ łazienka to pomieszczenie o podwyższonym poziomie wilgoci, konieczne będzie sięgnięcie po płytki o odpowiednim poziomie nasiąkliwości. Im mniejsza zdolność do absorpcji wody (oraz zabrudzeń w formie płynnej), tym lepiej. Płytki takie z łatwością wymyjesz lub przetrzesz – niezależnie czy znajdą się na ścianie, czy na podłodze. Nasiąkliwość jest też ważna z uwagi na bezpieczeństwo struktury ścian, które nie powinny mieć kontaktu z wilgocią. W przypadku łazienek warto wybierać nasiąkliwość o niskim poziomie – nawet poniżej 6 procent, a nawet na poziomie zaledwie 3 procent.
Antypoślizgowość jest ważna szczególnie w przypadku płytek podłogowych. Warto sięgać po płytki R9-R10, gwarantujące optymalną przyczepność oraz ochronę przed wypadkami. Ścieralność ma znaczenie z uwagi na wytrzymałość płytek. Im wyższa jest klasa ścieralności, tym bardziej odporne będą dane kafelki na zarysowania, draśnięcia i ścieranie. Ścieralność jest określana zgodnie z 4-stopniową skalą (odpowiadającą normom ISO i EN).
Materiały na płytki ceramiczne
Wbrew pozorom, płytki ceramiczne mogą być wykonane z różnych grup materiałów. Wyróżnia się między innymi glazurę, czyli cienkie kafelki pokrytą warstwą estetycznego szkliwa.
Terakota to rodzaj płytek wykonanych z oczyszczonej gliny, o niskiej nasiąkliwości i wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne.
Gres porcelanowy to materiał stosunkowo trwały i odporny. Wytwarza się go z mieszanki glinek oraz skalenia, a także innych, drobno zmielonych kruszców. Gres techniczny jest materiałem solidnym, odpornym i absorbującym brud, jednak zaleca się wykładać nim wyłącznie pomieszczenia gospodarcze.
Klinkier szkliwiony to rodzaj twardych płytek wykonanych z intensywnie wypieczonej gliny. W ich składzie znajdują się także dodatkowe barwniki, pozwalające uzyskać estetyczne efekty. Ma bardzo zadowalające parametry techniczne.