Poszukiwania radcy prawnego zazwyczaj odbywają się w nerwowej atmosferze. Jest to spowodowane faktem, że tego typu specjalista pomaga dopiero po wystąpieniu niezwykle trudnej sytuacji. Jak znaleźć osobę najbardziej kompetentną do poprowadzenia sprawy? Czy sprawą powinien zająć się radca prawny czy prawnik o innej specjalności? Jakie są kompetencje radcy prawnego?
Jak znaleźć dobrego radcę prawnego?
Poszukiwanie specjalistów rozpoczyna się zazwyczaj od wypytania znajomych i rodziny o polecenie. Jeśli mieli doświadczenia związane z konkretnym radcą prawnym przekażą je wraz z wadami i zaletami. Jeśli radca będzie specjalizował się w jednej dziedzinie prawa, może okazać się, że przekaże sprawę innemu. Warto korzystać z pomocy prawnika, który podchodzi do pracy z prawdziwą pasją. Jeśli jednak nikt ze znajomych czy rodziny nie ma doświadczeń z prawnikami, pozostaje droga alternatywna. Korzystanie z grup lokalnych w mediach społecznościowych pozwoli na zadanie pytania szerszemu gronu odbiorców. Dzięki temu można poznać opinie o każdym ze specjalistów działających na rynku. Radca prawny jest oceniany i wskazywane są jego mocne i słabe strony. Należy jednak pamiętać o tendencji do zapamiętywania negatywnych aspektów współpracy i pomijania tych pozytywnych.
Jakie są kompetencje radcy prawnego?
Radca prawny, aby świadczyć usługi ukończył nie tylko studia o profilu prawo, ale również odbył trzy lata aplikacji zakończonej egzaminem. Następnie został wpisany na listę radców prawnych. Po tym czasie mógł otworzyć własną kancelarię oraz zacząć świadczenie usług. Jak wskazuje nazwa zawodu, jego głównym zadaniem są usługi doradcze, opiniowanie umów cywilnych oraz firmowych. Ale poza tym, radca może reprezentować klientów przed sądami i organami administracji publicznej. Od kilku lat, jego kompetencje zostały rozszerzone o możliwość obrony klienta oskarżonego w sprawach karnych oraz karnoskarbowych.
Czy radca prawny podejmie się każdej sprawy?
Zazwyczaj pierwszą opinią, jaką wydaje specjalista w czasie wizyty w kancelarii jest ta, która wskazuje czy sprawa może być zakończona pozytywnie. Porada prawna obejmuje również wstępne oszacowanie kosztów prowadzenia sprawy. Dopiero po zgodzie klienta na skalkulowane koszty może on rozpocząć pracę.