Każdy miłośnik zwierząt wie, że posiadanie psa to sama przyjemność. Nie bez powodu pies nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka. Należy jednak pamiętać, że posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemność ale też masa obowiązków. Odpowiednie wychowanie psa to nie lada odpowiedzialność. Od samego początku trzeba mu wpajać podstawowe zasady aby w przyszłości zapobiec jakimkolwiek problemom związanym z jego zachowaniem. Zupełnie tak samo jak w przypadku małych dzieci. Podstawowym problemem wszystkich właścicieli czworonogów jest to jak nauczyć psa komend. Nie jest to łatwe. Jeśli jednak uda nam się już na samym początku komunikować z psem to późniejsze wychowanie staje się już dużo łatwiejsze.
Jak nauczyć psa komend? – Podstawowe zasady
Przede wszystkim skupmy się na tym, aby psu wydawać jasne i zrozumiałe polecenia. Nie mogą być one zbyt skomplikowane. Przynajmniej na początku nauki. Nie zmieniajmy także komend podczas nauki psa. Trzymajmy się założeń początkowych, aby niepotrzebnie nie stresować psa i nie robić mu zamieszania. Ważne jest również nagradzanie psa za każde dobrze wykonane polecenie. Mogą to być przysmaki, pochwalenie czy pogłaskanie. Ćwiczenia trzeba często powtarzać. Jednorazowa nauka na pewno nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Pamiętajmy także o tym, żeby tresowaniem psa zajmowała się zawsze jedna osoba z rodziny. Nie dopuszczajmy do sytuacji, w której tresurą psów zajmują się wszyscy naprzemiennie. Ćwiczenia najlepiej jest rozpocząć w domu. Tutaj pies czuje się bardziej bezpieczny. Dopiero z czasem warto wyjść na świeże powietrze i tam kontynuować naukę komend i tresurę. I przede wszystkim bądźmy cierpliwi. Nie od razu Kraków zbudowano i nie od razu psa wytresowano. Kluczem są systematyczne, regularne i cierpliwe treningi. Taki sposób nauki psa komend na pewno prędzej czy później przyniesie skutek.
Nauka komend
Poniżej przedstawiamy najprostsze metody na naukę psa podstawowych komend.
Podawanie łapy
Podstawową komenda, którą powinien znać każdy pies jest popularne „Podaj łapę”. Niektóre psy nie muszą być specjalnie uczone tej komendy, znają ją instynktownie. Jeśli jednak chcemy nauczyć psa podawania łapy to przede wszystkim zadbajmy o to, aby pies był w pozycji siedzącej. Nie może stać ani leżeć. Utrzymujmy z nim cały czas kontakt wzrokowy i nieco poczekajmy, aż pies skupi na nas całą swoją uwagę. Ważne jest to aby nic w tym momencie go nie rozpraszało. Wyciągamy wtedy dłoń w jego kierunku i chwytamy za jedną z przednich łap jednocześnie wymawiając wspomnianą komendę „Podaj łapę” lub „Daj łapę”. Oczywiście po wszystkim nagradzamy psa ulubionym smakołykiem i powtarzamy czynność kilkukrotnie.
Siadanie
Inną popularną komendą, którą powinien znać każdy pies jest komenda „siad”. Również tę komendę zna niemal każdy pies. Aby nauczyć psa siadać „na zawołanie” musimy przygotować przed ćwiczeniami jego ulubiony smakołyk. Gdy pies jest w pozycji stojącej, wydajemy mu komendę „siad” a następnie powoli przesuwamy rękę, w której trzymamy smakołyk za głowę psa. Pies powinien w tym momencie odruchowo usiąść. Jeśli tak się stanie to oczywiście musimy go nagrodzić rzeczonym smakołykiem. Jeśli nie, musimy powtórzyć ćwiczenie do skutku. Może to trochę potrwać w przypadku niektórych psów, którym opornie idzie nauka nowych komend.
Wstawanie
Nauka wstawania przebiega analogicznie odwrotnie do nauki siadania. Pies powinien być w pozycji siedzącej a w naszej ręce powinien znajdować się jego ulubiony smakołyk. Tym razem naszą dłoń przesuwamy w odwrotnym kierunku, w stronę klatki piersiowej psa. Jednocześnie oczywiście wydajemy komendę „Stój”. Podobnie jak w poprzednim przypadku psa nagradzamy smakołykiem za poprawne wykonanie zadania. W przeciwnym wypadku powtarzamy ćwiczenie do skutku.
Komenda: „Zostań!”
Nauka tej komendy jest dosyć trudna na początkowych etapach tresury naszego czworonoga. Na początek pies musi być w pozycji siedzącej. Najlepiej jeśli zrobił to wykonując nasze polecenie. Naszym zadaniem jest odejście od psa na odległość wyciągniętej dłoni. Jednocześnie zostawiamy wyciągniętą rękę w kierunku psa i wydajemy komendę „zostań”. Jeśli pies pozostanie na swoim miejscu choćby kilka sekund to powinniśmy go nagrodzić za taką reakcje. Z czasem możemy wydłużać ten czas oraz zwiększać odległość od psa wydając jedynie komendę słowną, bez wskazywania ręką na psa. Może to być nieco nużące i na początku trudno będzie nauczyć psa tej komendy. Z czasem jednak pies powinien się nauczyć reagować na komendę „zostań”.
Podsumowanie
Jak więc widać nauka psa podstawowych komend nie musi być wcale trudnym zadaniem. Wystarczy czas, chęci oraz trochę smakołyków w zanadrzu. Psy są bardzo inteligentne, więc z czasem każdego damy radę nauczyć podstawowych komend. A kto wie, może i bardziej atrakcyjnych sztuczek.