Aerobik to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, wśród kobiet. Jedną z form aerobiku jest step aerobik. Step jest specjalną platformą, w kształcie prostokąta i przypominająca stopień schodów. Mimo swoich gabarytów, daje wiele możliwości i może z powodzeniem urozmaicić nasz trening. Step aerobik polega na wchodzeniu na platformę i schodzeniu z niej w różnorodnych konfiguracjach, przypomina to wchodzenie po schodach.
Na co zwrócić uwagę, podczas zakupu stepu?
Wybierając step, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. A na co szczególnie?
Stabilność stepu, bardzo ważne jest, żeby step nie przesuwał się podczas wykonywanych ćwiczeń. Takie przesuwanie jest niekomfortowe, a nawet niebezpieczne. Łatwo wtedy o kontuzje.
Materiał, z którego wykonany jest step, powierzchnia stepu powinna być antypoślizgowy, a dokładniej jego wierzchnia warstwa. Zwiększa to naszą przyczepność, co wpływa na nasze bezpieczeństwo.
Regulacja stepu, obecnie dostępne są stepy dwu i trzy poziomowe. Takie wersje dają nam większe pole manewru, a nasz trening będzie trudniejszy i bardziej intensywny. W wyniku tego, stracimy więcej kalorii.
Marka stepu, sprzęt należy zawsze kupować od sprawdzonego producenta.Tylko wtedy mamy gwarancje, że będzie dobrej jakości i będzie długowieczny. Zawsze też możemy sprawdzić opinie w internecie.
Maksymalne obciążenie stepu, każdy step ma swoje ograniczenia. W opisie produktu, zawsze jest podana waga maksymalna osoby, która może korzystać ze sprzętu.
Zalety ćwiczeń na stepie
Ćwiczenia aerobowe, które są wykonywane na stepie pozwalają na spalenie około 500 kalorii w ciągu godziny. Kolejną zaletą jest to, że świetnie modelują sylwetkę, zwłaszcza dolne partie ciała.
Trening stepowy obniża ryzyko wystąpienia chorób serca, poprawia pracę układu krwionośnego i oddechowego. Dzięki niemu nasz organizm staje się bardziej wytrzymały, następuje wyraźna poprawa kondycji fizycznej oraz samopoczucia. Dodatkowo taki trening wspomaga koordynację ruchową.
Przeczytaj też: http://trenujmadrze.pl/skakanki-sportowe-czym-roznia-sie-zwyklych-skakanek/