Kiedy wychodzimy od lekarza z receptą nie zawsze w pierwszej kolejności udajemy się do apteki w celu jej realizacji. Czasami sprawę odkładamy na później zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, że każda recepta ma swój określony termin ważności. Warto o tym jednak pamiętać, bowiem w razie przeterminowania recepty żaden aptekarz nie sprzeda potrzebnego nam leku. Jak długo ważna jest recepta? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Termin ważności recepty

jak długo ważna jest receptaMusisz wiedzieć, że recepta, która wystawił ci lekarz nie jest ważna raz na zawsze. Ma określony termin ważności, który jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju leku na jaki została wystawiona. Oczywiście po upłynięciu tego terminu, żadna apteka nie sprzeda potrzebnego nam leku. Tylko lekarz może przydłużyć nam termin ważności recepty. Należy więc tego terminu ściśle pilnować, aby nie narazić siebie i swojego zdrowia na nieprzyjemne sytuacje.

Jak długo ważna jest recepta?

Jak już wspomnieliśmy termin ważności recepty uzależniony jest od leku, jaki został nam przepisany przez lekarza. Standardowo recepta w przypadku antybiotyku ważna jest przez 7 dni od wypisania. W przypadku leków sprowadzanych z zagranicy recepta jest zazwyczaj ważna maksymalnie do 120 dni. W przypadku leków wytwarzanych specjalnie dla pacjenta, recepta będzie ważna do 90 dni. W przeważającej większości zwykłe recepty na pozostałe leki ważne są zwyczajowo 30 dni.

Istnieje jednak jeden bardzo waży wyjątek. Dotyczy on antybiotyków, które stosujemy zewnętrznie. To najczęściej leki w formie kremów, maści, żelów, czy też płynów. W tym wypadku termin ważności takiej recepty będzie wynosił maksymalnie 30, a nie 7 dni. Musisz również pamiętać o tym, że wpływu na ważność recepty nie ma fakt braku leku w twojej aptece. Oczywiście jeśli mieszkasz w mieście, nie powinno to stanowić najmniejszego problemu. Zawsze bowiem twój lek może być w innej aptece. Co innego jeśli mieszkasz w małej miejscowości lub na wsi. Wówczas zakupy w aptece musisz tak zaplanować, aby podczas jednej wizyty w miescie udało ci się zaliczyć kilka aptek w razie problemów z dostępnością leku.

Od kiedy liczyć termin ważności recepty?

Od kiedy zaczynamy liczyć bieg terminu ważności recepty wystawionej nam przez lekarza? Terminem zerowym jest w tym wypadku dzień, w którym daną receptę nam wypisano. Tak więc termin jej ważności liczymy dopiero od dnia następnego. W przypadku terminu ważności recepty liczymy wszystkie dni, włącznie z niedzielami i świętami. Musimy w tym wypadku uważać, bowiem jesteśmy standardowo przyzwyczajeni do liczenia terminów urzędowych, gdzie niedziel i świąt nie bierze się pod uwagę. Z receptami jest jednak zupełnie inaczej i brane są pod uwagę wszystkie dni.

Co zrobić gdy recepta straciła ważność?

jak długo ważna jest receptaZdarzają się jednak takie sytuacje kiedy jednak nie zdążymy zrealizować danej recepty. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Oczywiście nie masz szans na wykupienie w aptece leku, jeśli termin ważności recepty minął. Tutaj apteki podchodzą do obowiązujących przepisów bardzo restrykcyjnie. Jedyną opcją jaka ci pozostaje to ponowna wizyta u lekarza i wypisanie nowej recepty lub wpisanie na starej recepcie nowej daty. Konieczna w tym wypadku będzie pieczątka i podpis lekarza. Teoretycznie jest również możliwość załatwienia tej sprawy bez koniecznej wizyty u lekarza. Możemy to bowiem załatwić w recepcji przychodni. Wydaje się, że jest w dużej mierze uzależnione od rodzaju przepisanego leku. Niemniej warto jednak popytać w recepcji, czy jest taka możliwość. Wówczas bowiem znacznie zyskamy na czasie i znacznie szybciej będziemy mogli wykupić potrzebny nam lek.

Zniszczona recepta

Może się również zdarzyć taka sytuacja, że nasza recepta ulegnie znacznemu zniszczeniu. Nie trudno doprowadzić do takiej sytuacji. Taka recepta nim zostanie zrealizowana może u nas poleżeć nawet kilkanaście dni. W tym czasie możemy ją zamoczyć, lub też możemy niechcący porwać papier, może też wyprać się w pralce jeśli zostawimy ją w kieszeni. Czego możemy się spodziewać w takiej sytuacji w aptece? Niestety również w takim wypadku apteka może nam odmówić zakupienia leku. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że dla aptekarza recepta jest niezwykle ważnym dokumentem, który na dodatek musi być przechowywany przez 5 lat. W tym wypadku aptekarz nie może sobie pozwolić na przyjęcie dokumenty w opłakanym stanie. Na nim spoczywa odpowiedzialność za wydany lek, oraz na przechowywaniu potwierdzenia jakim jest recepta. Stąd też musisz spodziewać się ze strony aptekarza bardzo dużej skrupulatności w tek kwestii. Nie mogą oni podchodzić to tego tematu lekceważąco, gdyż grożą im za to surowe konsekwencje. Nawet jeśli spóźnisz się o jeden dzień z wykupieniem leku, twoja recepta automatycznie traci ważność.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here