Uprawnienia sep są wydawane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Dla wielu osób otwierają one drzwi do intratnej kariery zawodowej. Co w praktyce dają takie uprawnienia? Czy warto jest zapisać się na kurs sep?

Dozór

Sep uprawnienia pozwalają na prowadzenie dozoru nad instalacjami elektrycznymi. Dozór oznacza prawo do kontrolowania instalacji, wykonywania pomiarów, a na koniec – wystawiania niezbędnych protokołów ze sprawdzenia. To bardzo dobry i opłacalny zawód. Tym bardziej, że kurs sep na ten rodzaj uprawnień jest bardzo skomplikowany i szczegółowy. Zdają go wyłącznie najlepsi. Konkurencja w tej branży nie jest zbyt duża, a odpowiedzialność za wykonaną pracę – ogromna. Z tego powodu, zadania z zakresu dozoru instalacji są bardzo opłacalne. To dowód na to, że nauka popłaca.Warto wiedzieć, że osoba, która ma sep uprawnienia z zakresu dozoru, może też kontrolować eksploatację i montaż instalacji. Osoba ta może nawet zlecać wykonanie zmian w projekcie

Eksploatacja i montaż

Uprawnienia sep robi się dla różnych zakresów napięcia prądu. W zależności od zakresu, uzyskuje się różny zakres uprawnień. Eksploatacja polega jednak głównie na projektowaniu i montażu instalacji elektrycznej. Oczywiście, później musi ona zostać skontrolowana i sprawdzona, czy jest bezpieczna. Ważne jest by wiedzieć, że wykonywanie tego typu zadań bez właściwych uprawnień jest nielegalne i obarczone ryzykiem kary. W przypadku, porażenia prądem na skutek działań elektryka bez uprawnień – można mówić nawet o karze pozbawienia wolności. Z tego powodu, amatorzy nie powinni próbować montować instalacji.

Nie tylko sep

Dobrze jest też pamiętać, że uprawnienia sep są najbardziej pożyteczne, gdy łączone są z innymi uprawnieniami, np. budowlanymi. Dzięki nim, można zyskać prawo wykonywania większego zakresu działań. Bezwzględnie trzeba też pamiętać, że uprawnienia to za mało. Najważniejsza jest wiedza, bo to ona jest konieczna do zdobycia uprawnień. Pracując z prądem elektrycznym, należy znać zasady jakie nim kierują, prawa fizyki, a także zasady bezpieczeństwa. BHP w pracy z prądem jest bardzo ważne, bo pomaga uniknąć porażeń, które mogłyby okazać się brzemienne w skutkach. Z tego powodu, dobrze jest poświęcić czas i energię na naukę, po to by korzystać ze zdobytych informacji w sposób opłacalny i bezpieczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here