Olejki naturalne z wyciągów roślinnych znane są od tysiącleci. Jeszcze w starożytności odkryto i doceniono ich dobroczynne działanie. Okazuje się, że „matka natura” ofiarowała nam ogrom możliwości, z których wręcz musimy korzystać. Dzisiaj medycyna alternatywna wraca do łask i cieszy ten fakt, bo przecież olejki naturalne nierzadko wykazują dokładnie takie samo działanie oraz skuteczność, jak chemiczne wyroby farmaceutyczne czy kosmetyczne.

Najpopularniejsze olejki naturalne

Na całym świecie wyrabia się nawet kilka tysięcy różnych olejków naturalnych, a każdy z nich wykazuje inne działanie. Niektóre mają właściwości pielęgnacyjne, upiększające, wpływające na stan duszy, a nawet typowo lecznicze. Korzystamy ze wszystkim, z powodzeniem łączymy je, wszystko w zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Co ciekawe, cieszy nas nie tylko działanie olejków naturalnych, ale też ich piękny zapach, bo trzeba przyznać, że niektóre warto nabywać chociażby jako odświeżacz powietrza czy składnik perfum.

Do tych najbardziej znanych na całym świecie zalicza się olejek lawendowy, z drzewa herbacianego, olejek miętowy, arganowy, sosnowy, olejek eukaliptusowy, różany. Każdy z nich ma oczywiście inne działanie. Należy jedynie pamiętać, by wybierając poszczególne olejki, sprawdzać nie tylko ich pochodzenie, metodę wyrobu czy datę ważności, ale też sposób przechowywania i transportu. Niektórzy nieuczciwi producenci niestety rozcieńczają je albo nie zabezpieczają odpowiednio, przez co wybór traci swoje właściwości.

Kiedy najczęściej korzystamy z olejków naturalnych?

Stosowanie olejków naturalnych można podzielić na kilka grup. Przede wszystkim sięgamy po to dobrodziejstwo natury w celach leczniczych. Okazuje się, że niektóre olejki niwelują stany zapalne, zwalczają przeziębienie, kaszel, ułatwiają oddychanie czy wspierają walkę z katarem. Olejki mogą też działać antybakteryjnie, antyseptycznie, odkażająco, łagodząco. Niektóre usuwają choroby skóry, przyśpieszają gojenie się ran czy usuwają blizny.

Warto też wspomnieć o właściwościach pielęgnacyjnych olejków. Te mogą działać przeciwzmarszczkowo, ujędrniająco, wygładzająco, rozjaśniająco. Niektóre są doskonałą odżywką dla skóry, włosów oraz paznokci. Nic dziwnego, że bardzo często olejki naturalne są składnikiem kosmetyków i preparatów pielęgnacyjnych, jak kremy czy balsamy. Pamiętajmy jedynie, że chociaż są to środki w pełni naturalne i bezpieczne to jednak mogą wywoływać uczulenie bądź podrażnienie. Przed pierwszym zastosowaniem zawsze warto wykonać próbę na niedużym fragmencie skóry. Większość olejków można stosować dopiero po ich rozcieńczeniu albo połączeniu z inną bazą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here