Odnalezienie się w gąszczu przepisów prawnych bywa skomplikowane. Coraz więcej osób decyduje się więc na usługi radców prawnych czy adwokatów. Mniej wie, kiedy zgłosić się do kancelarii notarialnej – tymczasem wizyta u notariusza prędzej czy później czeka każdego. Czym zajmuje się kancelaria notarialna? Kiedy wręcz należy skorzystać z jej usług?

Na czym polega praca notariusza?

Prawnik to bardzo ogólna nazwa wielu różnych zawodów prawniczych. Prawnikiem nazywa się i radcę prawnego, i adwokata, i prokuratora czy wreszcie: notariusza. Kim jest ten ostatni? Choć wszyscy o nim słyszeli, niewielu potrafi dokładnie określić, na czym polega jego praca.Głównym zadaniem notariusza jest przygotowywanie, sprawdzanie oraz przechowywanie różnego rodzaju aktów prawnych. Kancelarie notarialne zajmują się tak ważnymi dokumentami jak akty sprzedaży czy kupna, akty własności, testamenty, darowizny czy intercyza. Choć notariusza odwiedza się bardzo rzadko, niemal każdy prędzej czy później będzie musiał skorzystać z jego usług.

Kancelaria notarialna – kiedy należy się do niej zgłosić?

Wiele umów czy dokumentów sporządzanych jest bez udziału notariusza. Dotyczy to umów o pracę, sprzedaż, dokumentów wydawanych przez urzędy. Niektóra dokumentacja wymaga jednak specjalnego potwierdzenia – wtedy konieczna jest wizyta w kancelarii notarialnej.Notariusz będzie potrzebny, jeśli dana osoba zdecyduje się na sprzedaż lub kupno nieruchomości. Akt musi zostać sprawdzony i zatwierdzony przez notariusza. To samo dotyczy darowizny nieruchomości, intercyzy czy testamentu. Bardzo częstym powodem wizyty u notariusza są również pełnomocnictwa – tylko to sporządzone w kancelarii jest prawomocne i upoważnia do reprezentowania danej osoby.

Czym się kierować, wybierając kancelarię notarialną?

Która kancelaria notarialna sprawdzi się najlepiej? Tych nie brakuje zwłaszcza w dużych miastach. Wybór może więc sprawić niemały kłopot. Szukając notariusza, warto zacząć od podpytania znajomych – niektórzy z nich na pewno korzystali już z podobnych usług i będą mogli polecić konkretną osobę. Inne ważne kryteria wyboru to renoma kancelarii i doświadczenie notariusza. Im dłuższa działalność i większa rozpoznawalność, tym zwykle lepszej jakości usługi. Wybierając renomowaną kancelarię notarialną, można liczyć na profesjonalizm i sprawne załatwienie sprawy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here